С падането на температурата става ясно, че зимата най-накрая е тук, а със сезона идва и повишеният стрес както и напрежението върху имунната ви система.
Въпреки че настинките могат да настъпят по всяко време, те са по-чести през есента и зимата, според наблюденията на “Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC)”. Активността на грипа също достига връх между месеците декември и февруари.
И макар да сме свикнали всяка година да се справяме с тежките зимни настинки и грипове, ние винаги оставаме с наблюдението че не сме напълно подготвени когато те настъпят.
Използваме най-често срещаната превенция за отблъскване на микробите като:
- Мием ръцете си често;
- Не позволяваме да сме в контакт с болни;
- Приемаме неподходящи а понякога и излишни медикаменти за предпазване от заразяване.
Това е външна защитна функция която сме усвоили, но всичко това от което имаме нужда е само малък тласък към правилните витамини и добавки към нашият ежедневен режим.
Ето осем зимни витамини (и добавки), които трябва да приемате този сезон:
-
B-витамини
Това е група водоразтворими органични вещества, известни заедно като В-комплекс. Те включват:
- В1 (тиамин);
- В2 (рибофлавин);
- В3 (ниацин);
- В5 (пантотенова киселина);
- В6 (пиридоксин);
- В7 (биотин);
- В9 (фолат);
- В12 (кобаламин).
Въпреки че всеки от тях има различни функции, всички те помагат в клетъчния метаболизъм.
Органичните вещества от група B повдигат и укрепват напълно имунната ви система и могат да допринесат за цялостното благосъстояние на тялото ви, казва Анджи Кун, директор по хранене и изследвания за “Persona Nutrition”.
Те могат да:
- Успокоят мозъка;
- Подобрят здравето на нервната система;
- Стимулират клетъчното обновяване;
- Подобрят настроението;
- Предпазят тялото от болести;
- Насърчат здравословното щастие.
Препоръчителното дневно количество се различава за всеки, затова се консултирайте с вашия лекар или фармацевт.
Витамин B-12 (от групата B витамини)
Това е единственото органично вещество, което е предназначено за свързване на кобалт. Може да бъде съхранен в тялото около 4 години, а излишното количество се освобождава от тялото чрез урината.
Занижените количества могат да доведат до различни здравословни проблеми. Колабаминът е изключително важен, защото помага на тялото да абсорбира фолиева киселина, която играе роля за поддържането на енергия.
Благодарение на наличието на В12, в организма се вдигат бързо нивата на серотонин (хормон който благоприятства доброто ни настроение). Когато тялото ни е приело достатъчно количество от този витамин, настъпва и неговото действие.
Чувстваме се:
- Щастливи;
- Весели;
- Спокойни;
- Енергични.
А когато тялото ни има дефицит, получаваме симптомите на:
- Депресия;
- Унилост;
- Лошо настроение;
- Липса на енергия;
- Стрес.
В12 отговаря и за здравето на невроните в мозъка. Липсата на краткотрайна памет, концентрация и трудност при запомняне са най-обичайният признак на липса на витамини в тялото.
В12 се грижи за нормализирането на нивата на хомоцистеин, с който прекалено големите количества в тялото водят до сърдечно-съдови проблеми. Той изчиства и освобождава излишното количество, и подпомага за правилното функциониране на сърцето.
Красивата кожа, здравите нокти и силната коса могат да се превърнат в реалност. Можете да ги постигнете този желан ефект ако приемате B12 достатъчно често.
Той предотвратява симптомите на:
- Зачервяване на кожата;
- Сухота и раздразнение на епидермиса;
- Инфекциозни заболявания;
- Косопада и цъфтежа на косата.
Витамин C
Този водоразтворим органичен продукт, известен още като аскорбинова киселина, е антиоксидант който помага за защитаването на тялото от свободни радикали.
Той също така има дългогодишна репутация на съюзник на имунната система (въпреки че проучванията се различават по отношение на неговата ефикасност).
Тъй като тялото не произвежда подобен органичен елемент, наложително е да се набавя допълнително или чрез храни притежаващи неговите свойства като;
- Броколи – 89 мг. на 100 гр. продукт;
- Портокал – 53 мг. на 100 гр. продукт;
- Грейпфрут – 31 мг. на 100 гр. продукт;
- Лимон – 52 мг. на 100 гр. продукт;
- Ягоди – 58 мг. на 100 гр. продукт.
Витамин С има невероятни антивирусни свойства и е доказано, че помага за намаляване на вирусните инфекции и може да подобри имунитета.
Препоръчителното дневно количество за мъже е 90 mg, а за жени е 75 mg.
Витамин D
Витамин D е едно от основните хранителни вещества, които поддържат човешкото здраве. Много от хората дори не подозират, че организмът им страда от дефицит.
Физиологичната роля на витамин D е да доставя на организма калций, както и да поддържа калциевия баланс. Той е необходим за изграждането и поддържането на здрави кости.
Когато калциевият баланс е нормален, основната дейност на Витамин D е насочена в червата. Той стимулира главно активния чревен транспортен механизъм.
По време на отрицателен калциев баланс, витамин D спомага за поддържането на здрави кости. Има две основни форми на Витамин D, Витамин D3 (холекалциферол) и Витамин D2 (ергокалциферол).
Витамин D има множество ефекти върху биологичните процеси, регулиращи метаболизма на калций и фосфор, както и върху клетъчната пролиферация, диференциацията, апоптозата, имунната регулация, геномната стабилност и неврогенезата.
Цинк
Този основен минерал помага на имунната система да се бори с вирусите и бактериите.
В проучванията е доказано, че цинкът е ефективен за предотвратяване и намаляване на симптомите на настинка“, казва регистрираният диетолог Lee Ann Weintraub.
„Той помага за предотвратяване на прилепването на вирусите към клетъчните стени в носния проход и участва в производството на антитела, важен процес на имунната система’’.
Ако не приемате цинк и имате чувството, че се разболявате по-често, трябва да възвърнете неговият прием възможно най-бързо.
Цинкът под формата на течен екстракт или таблетки за смучене се абсорбира по-бързо в тялото отколкото твърдите капсули.
Пробиотични добавки
Това са живи микроорганизми (или „добри бактерии“), които работят за подобряване на чревната флора.
Пробиотичните добавки, за които е известно, че подобряват имунитета и храносмилателната система, е полезно да се приемат през зимата.
Тъй като това е сезонът на настинката и грипа, няма по-добро време да се съсредоточим върху укрепването на имунната система с “добри бактерии”.
Пробиотиците могат да подпомогнат за храносмилателната хармония при хора, които имат нарушена стомашна функция или чревни раздразнения.
Бъз
Обикновено се среща в по-топлите части на Северна Америка и Европа. Говори се, че Хипократ, гръцкият „баща на медицината“, нарича бъза като своя „сандък с лекарства“ поради наличието на многото му функции.
Всъщност, според Министерството на земеделието на САЩ, антиоксидантната способност на черния бъз е по-добра от ягодите и боровинките. Няколко чаени лъжички черен бъз може да ви помогнат да поддържате най-доброто си състояние през зимният сезон.
Витамин Е – Масло
Ако страдате от суха, лющеща се кожа в по-хладно време, маслото от витамин Е може да бъде отлично допълнение към вашата рутинна лична грижа.
Макар да не е типичната ви добавка, това масло осигурява мощна доза полезни вещества за вашата кожа, и предотвратява кожните раздразнения през зимният сезон.
Често се смесва с други масла (бадем, кайсия, авокадо, слънчоглед и др.) които също притежават множество предимства за постигане на здрава кожа.